20. 12. 2009

18. 12. 2009

PostNuke - Práva v praxi : Další moduly

Než přejdeme k právům pro bloky, stručně si popíšeme práva k některým dalším modulům.
V rámci tohoto článku budeme pracovat s modelovou skupinou Manažeři.

17. 12. 2009

PostNuke - Práva v praxi : Ke stažení a Odkazník

V tomto díleseriálu o právech si projdeme moduly CmodsDownload (Ke stažení) a CmodsWebLink (Odkazník). Jelikož se jedná o moduly od stejného vývojového týmu, je princip práv prakticky shodný.

15. 12. 2009

PostNuke - Práva v praxi : statické stránky

Pokud jste prošli nastavováním práv pro články, ostatní již bude procházka růžovým sadem. První na řadě budou statické stránky.

12. 12. 2009

PostNuke - Práva v praxi : články

Předpokládám, že se shodneme v tom, že články tvoří základ systému PostNuke. Co mám tedy udělat pro to, abych omezil zobrazení článků některým uživatelům?

10. 12. 2009

PostNuke - Práva v praxi : začněme od píky

V předchozích dílech jsme rozebírali daný systém víceméně po teoretické stránce. Od tohoto momentu začneme rozebírat práva na základě praktických příkladů.
Na úvod drobná poznámka ... Praktické příklady budu rozebírat v rozhraní tzv. standardní editace.

9. 12. 2009

PostNuke - Práva : něco navíc ...

V tomto článku si rozebereme dvě oblasti, které sice nejsou pro nastavování práv nezbytně nutné, ale mohou být vcelku užitečné. Jedná se o využití regulárních výrazů při zápisu instance a navíc si vysvětlíme, kde a jak hledat konkrétní konotrlu práv uvnitř zdro

7. 12. 2009

ZŠ Hustopeče - mé první písemné "veřejné" vyjádření

Všechno zlé je k něčemu dobré - aby tomu tak skutečně bylo, chtěl bych se s vámi podělit o některé mé zkušenosti, které jsem nabyl za tento rok jako zástupce ředitele základní školy Hustopeče nad Bečvou. Do jaké hloubky to bude, to skutečně ještě nevím - pár věcí je stále otevřených.

Pro začátek na svém blogu publikuji Mé vyjádření k situaci ve škole, které jsem zveřejnil na webu základní školy v Hustopečích 16.února 2009 (článek byl neveřejný). A to jsem netušil, nakolik pojmy důvěra a pavlačová politika ovlivní tento rok.

5. 12. 2009

Základky těšte se (na peníze) ...

O tom, že základní školy mají v dalších třech letech obdržet nemalou finanční injekci, si šuškali vrabci již od letních prázdnin. O něco chytřejší jsme díky Jankovi Wagnerovi a jeho článku na České škole pod názvem Jak to bude se šablonami?!

3. 12. 2009

PostNuke - Práva : komponenta, instance a další pojmy

V úvodním díle nového seriálu jsme si popsali obecný princip nastavování práv v PostNuke. Je však předpokládám zřejmé, že zápis některých údajů nemůže být tak triviální a musí se dodržovat určitá syntaxe.

1. 12. 2009

PostNuke - Nový seriál : Práva

Ach ta práva . S těmi si vůbec nevím rady ... Zmatek nad zmatek ...
Pokud máte obdobné pocity, pak jistě uvítáte můj záměr rozběhnout seriál o právech.

27. 11. 2009

RoundCube

Do své čtečky jsem dnes přiřadil projekt RoundCube, který tvoří jednoduché a velmi intuitivní webové rozhraní pro správu e-mailové schránky.

26. 11. 2009

Kauza "nekompetentní zásahy do řízení škol" se medializuje

Dne 24.listopadu vyšel v místním regionálním deníku článek Učitelka se zlobí na ředitele, dostala padáka.
Vzhledem k tomu, že v daném článku bylo uváděno i mé jméno, jsem se rozhodl vstoupit do diskuse pod tímto článkem.

Spolupráce na projektu Připraveným štěstí přeje ...

... a úprava vzhledu mého blogu i osobního webu.
 
V těchto dnech jsem spolupracoval na webových stránkách projektu Připraveným štěstí přeje. Jelikož měl celý projekt na málo finančních prostředků na online nástroje, dohodli jsme se nasadit Google Apps.

A vedlejším efektem bylo moje rozhodnutí, přepracovat vzhled blogu a mého osobního webu. Z pohledu grafického, se z google sitů toho asi moc víc "vytřískat nedá". I tak si dovolím sebe pochválit - zas tak špatné to není.

20. 11. 2009

PostNuke - Upravujeme xanthia motiv : kaskádní styly

A máme zde poslední díl našeho seriálu. Předpokládejme, že zvládáte úpravu šablon, vytvoříte si vlastní grafiku a dokážete využít atributu style při definování "pevných" parametrů v rámci css. Nicméně nemálo modulů má vlastní css soubory a vy byste chtěli upravit jejich styly tak, aby "ladily" s vašim motivem.

18. 11. 2009

PostNuke - Upravujeme xanthia motiv : práce se šablonami

Pomalu se dostáváme do závěrečné fáze tohoto seriálu. Jistě nejzajímavější, ale také nikterak jednoduché. Zvládnete-li však obsah tohoto článku, pak máte k úpravě vzhledu vašeho webu vskutku dveře otevřené dokořán.

15. 11. 2009

PostNuke - Upravujeme xanthia motiv : konfigurace

Předpokládejme, že zvládnete aktivaci a deaktivaci xanthia motivu. Můžeme se tedy pustit do jeho konfigurace či změny nastavení výchozích hodnot.

13. 11. 2009

PostNuke - Upravujeme xanthia motiv : instalace a základní popis

Máte-li za sebou úpravy nového klasického motivu, pojďme o stupínek výše - xanthia. Tentokrát to však bude o poznání zajímavější, ale i náročnější. Proto počítejte s několika díly tohoto seriálu. V tom prvním si především provedeme instalaci a popíšeme, kde a co budeme konfigurovat či upravovat.

9. 11. 2009

Další odkaz - tentokrát o jednání z pozice moci

Nevím, kam míří naše školství, když nekompetentní jednání zasahuje do řízení škol. Je líto, že můžu uvést další příklad - Co se děje v Brně?, přičemž jsem vycházel z článku na České škole.

8. 11. 2009

PostNuke - Upravujeme motiv : nová klasika z ExtraLite

A jdeme na to!
Vše potřebné jsme řekli a můžeme se pustit do tvorby vlastního motivu - v tomoto článku se bude jednat o klasický motiv a jako základ využijeme ten nejjednodušší pod názvem ExtraLite.

3. 11. 2009

Končím ... a začínám

Začal nám měsíc listopad a s tím končí mé další profesní období. Byl mi ukončen pracovní poměr na základní škole v Hustopečích. Tentokrát však nešlo o vzájemnou dohodu, ale o vcelku nekorektní jednání určité skupiny lidí.

PostNuke - Upravujeme vzhled : Dynamické menu (2.část)

V předchozím díle jsme si vytvořili nové menu. Teď si povíme něco o úpravě jeho vzhledu.

1. 11. 2009

PostNuke - Upravujeme vzhled : Dynamické menu (1.část)

Před více jak rokem jsme v rámci projektu upozornili na vynikající blok Dynamenu. Od Školního webu 1.2 se toto menu stalo nedílnou součástí naší distribuce PostNuke. V poslední době jsem aktualizoval několik webů a v souvislosti s rozjetým seriálem o novém vzhledu jsem obdržel požadavky, abych podrobněji vysvětlil tento zajímavý blok. Takže do našeho seriálu o úpravě vzhledu si dovolím vpasovat základní pokyny, jak tento nástroj využít.

29. 10. 2009

Nové soubory ke stažení pro výuku matematiky

Postupně začínám zaplňovat svůj profesní web dalšími soubory. Tentokrát jsem vytvořil první verzi stránky pod názvem Výuka matematiky, která nabízí vybrané výukové materiály, které jsem využíval pro svůj model výuky.

27. 10. 2009

ICT ve školství - 5.díl : Je běžný školní informatik partnerem nebo rukojmím?

V článku Lesk a bída školního informatika jsem se zaobírali především uspokojováním jeho potřeb v minulých letech. Jak to vypadá dnes? (Poznámka: Myšleno v roce 2006, ale asi to je jedno, že?)

26. 10. 2009

Nové soubory ke stažení pro školský management

Právě jsem na svém profesním webu dokončil první verzi stránky pod názvem Školský management, která nabízí vybrané soubory ke stažení, které by mohly být k užitku pro vedení škol (ukázky směrnic, nástrojů pro evidenci práce apod.).

Můj profesní web

Blíží se den, kdy se opět ocitnu "na volné noze". Bylo to více jak pět let zpátky, kdy jsem si tento pocit zažil. Tehdy se ještě profesní weby příliš nenosily. Teď už je to nezbytností ...

Začínám tedy na něm pracovat - http://david.hawiger.cz.

Časem by se měl postupně zaplňovat různými údaji, daty a odkazy, které budou užitečné nejen pro mne, ale doufám i pro ostatní.

24. 10. 2009

ICT ve škole - 4 .díl : Lesk a bída školních informatiků

Další z historických článků ...
Píše se rok 1989, české školství je prakticky nedotčené informačními technologiemi. Čas běží … Píše se rok 2000 a s ním myšlenka SIPVZ, protože české školství údajně potřebuje pomoci v masivnějším využití ICT. A čas běží … Píše se rok 2006 a údajně všechny školy v Česku údajně díky SIPVZ mohou běžně využívat ICT a to včetně všudypřítomného Internetu.
A jakou roli v tomto období hrál školní informatik?

20. 10. 2009

ICT na škole - 3.díl: ICT plán a ostatní dokumenty

Konec roku 2004 vnesl do oblasti ICT ve škole relativně nový pojem - "ICT plán". Je sice pravdou, že některé progresivní školy pouze transformovaly již platná pravidla do písemné podoby. Pro většinu z nich však šlo o novou věc, která nezřídka přešla do kompetence jediného člověka – ICT metodika. Tomu pak často nezbylo nic jiného, než splnit tento úkol víceméně formálně.

18. 10. 2009

ICT na škole - 2.díl: Školní informatik a jeho pracovní náplň

Je zřejmé, že náročnost práce školního informatika může být na různých školách rozdílná - vesnické školy jsou rády, když mají k dispozici alespoň jednoho člověka, velké městské školy si mohou dovolit rozdělit práci mezi více lidí.

16. 10. 2009

PostNuke : seriál "upravujeme vzhled PostNuke"

Tímto seriálem rozjíždím převod dat, týkající některých "historických" návodů k systému PostNuke. Čas od času je potřebuji i já sám...

ICT na škole – 1.díl: Za jaký konec to vzít?

Na začátku školního roku 2005 jsem zveřejnil na webu centra ADMIN a na České škole sérii článků o informačních technologiích ve školství. K mé lítosti je daná problematika stále neřešená ...

Končím ve škole v Hustopečích

Stalo se to, co bylo na spadnutí již delší dobu. Od 1.listopadu již nebudu působit na základní škole v Hustopečích nad Bečvou.

26. 4. 2009

Slova, která štípou a přitom jsou křehká

Jeden z lidí, kteří mě hodně naučili, zveřejnil na blogu idnes.cz článek. Nikdy jsem se s ním osobně nesetkal, nicméně pro zasvěcené není jeho jméno neznámé - David Gruber.
A právě na blogu idnes.cz zveřejnil jednu ze svých skvělých úvah, řekl bych dokonce, že jde o majstrštych. Zbytek nechť posoudí čtenáři - přečtěte si Cibule kontra přesýpací hodiny, stojí to za to.

21. 4. 2009

Nová verze České školy

Tak se nám rozběhl server o školství Česká škola na Bloggeru od Google. Zkrátka a dobře tento internetový magazín o českém školství běží na tom samém stroji, jako běží blog můj ...
Na první pohled zajímavá změna, uvidíme ...

20. 3. 2009

Mé priority v expertním týmu ICT

Doufám, že nedělám nic nekalého a nebudu se považovat za příliš sebevědomého exhibicionistu, ale díky tiskové zprávě MŠMT se již snad mohu přihlásit k tomu, že do tohoto týmu patřím.
V prvé řadě bych chtěl sdělit, že je mi ctí spolupracovat s lidmi, kterých se vážím a kteří již při prvních jednáních prokázali, že jim je bližší kabát než košile (pro méně chápavé, že jim jde více o věc než o sebe a pro ještě méně chápavé, že chtějí především pomoci všem školám ne jen té své).

15. 3. 2009

Krize ve škole - jak jsem se k ní postavil?

Tak zažívám první větší krizi ve škole, na které působím jako zástupce. Zjednoduším-li to, pak zaznělo Děkujeme, odejděte. Ještě je brzy na nějaké soudy a hodnocení, nicméně z pohledu krizového procesu máme za sebou fázi akutní. Přitom nemálo signálů nasvědčuje, že aktutní hrozba je zažehnána a čeká nás analýza (poučení) a reakce (řešení).

7. 2. 2009

Webmin 1.460 a Usermin 1.390

O Webminu a jeho výhodách jsem psal již mnohokrát (alespoň odkaz na článek Správa Linuxu snadno a rychle...). A také jsem se nemalou měrou podílel na jeho počeštění ... Jakmile se objeví verze 1.5 hodlám znovu oslovit kolegy a zaktualizujeme ji.
Takže teď jen informace o nové verzi pod číslem 1.450.
Aktualizováno: 11.března již vyšla verze 1.460. A s ní i nová verze Userminu pod číslem 1.390.

5. 2. 2009

Tak začínám

Kdysi jsem si řekl, že všichni mají svůj mobil ... mail. Nějaký ten pátek si už říkám, že bych měl mít i svůj blog.
S přesunutím adresy www.hawiger.cz pod Google Apps jsem si řekl, že se mi vyřeší i problém mého blogu. Ale ejhle, Google Apps sice mají aplikaci Sites, ale ta zrovna pro blog není vhodná (doufám, že prozatím). Ptáte se proč? Nemá RSS :-(. A to jaksi není zrovna příjemné pro blog, že?
Sites sice používáme pro rodinné webové sídlo, tak jsem si řekl, že blogger bych mohl alespoň nějak do sídla implementovat. Ale jak to vyřešit se vzhledem? Další oříšek...
No, něco jsem zplichtil, tak se uvidí, jak to bude fungovat.